piątek, 27 czerwca 2014

Diner en Blanc 2014 - jak było?

Diner en Blanc 2014
Przeanalizujmy sytuację. Elegancka kolacja na 12 000 osób, w centrum Paryża, bez zgody merostwa, bez ochrony policji, utrzymana do ostatniej chwili w tajemnicy. To nie może się udać. A jednak udało się, i to już 26 raz.

Na miejsce zbiórki jechałam próbując sobie wyobrazić zgromadzone na jednym skrzyżowaniu w 16-stej dzielnicy autobusy dla 12 000 osób. Chaos, masakra i Czterej Jeźdźcy Apokalipsy oraz ja, w roli Anioła Zagłady w białej sukience.
Okazało się, że autobusy były tylko trzy i w tym momencie dotarło do mnie, że nie będę miała okazji do ponarzekania na "cholerną francuską organizację". Zbiórki odbywały się w różnych punktach miasta. Do ostatniej chwili nie wiedzieliśmy gdzie jedziemy. Po krótkiej przejażdżce autobus dotarł nad Sekwanę i stało się jasne, że tegoroczny Diner en Blanc będzie okupował wszystkie paryskie mosty. Nam w udziale przypadł Passerelle Debilly z pięknym widokiem na Wieżę i bonusem w postaci braku ruchu kołowego.

Diner en Blanc 2014 (i autorka bloga w prawym dolnym, pierwszy raz w roli Szafiarki)

Atmosfera podczas kolacji była fantastyczna. Wiadomo, Francuzi po prostu potrafią jeść. Wiedzą jak jeść, co jeść, kiedy jeść i gdzie jeść. Migocząca Wieża, migocząca Sekwana, migoczące zimne ognie. Ludzie tańczyli na moście i wznosili toasty. Zdarzenie fotogeniczne do granic możliwości. Przez trzy godziny ćwiczyłam trudną sztukę fotografowania w widelcem w dłoni.

Diner en Blanc 2014

Jednak największe wrażenie zrobiła na mnie strona organizacyjna. Należało spełnić kilka warunków.
Przede wszystkim biały strój, elegancki lub "fantazyjny'', dla pań wskazane były rękawiczki i nakrycia głowy z wpiętym białym kwiatem. Rękawiczki i kwiat, przyznam się szczerze, odpuściłam. Za dużo kosztowało mnie złamanie psychicznego oporu przed zakupem białych butów. 
Lista niezbędnych rzeczy: 
-stolik i krzesełka, biały obrus, białe nakrycia, "prawdziwe" sztućce i kieliszki - żadnego plastiku
-kwiaty, świece, świeczniki. 
-kolacja, butelka szampana oraz butelka czerwonego wina. 
-proza życia: worki na śmieci, które nie musiały być na szczęście białe.
Istniała możliwość zamówienia gotowych "kolacji"  dostarczanych w białych pudełkach, przepasanych białymi wstążeczkami. Przynajmniej tak było na "naszym" moście.

Plan gry. Zbiórka. Wsiadamy do autobusów i jedziemy na mosty. Rozkładamy stoliki i obrusiki. Jemy kolację. Odpalamy zimne ognie o 23:00. Znikamy jak Kopciuszek, tradycyjnie, przed 24:00. 
Zwijamy stoliki i zbieramy wszystkie śmiecie. Autobusy odwożą nas na miejsce zbiórki.

Wszystko przeprowadzone perfekcyjnie, współpraca uczestników i precyzja organizatorów. Jedynym błędem jaki popełniła jedna z organizatorek było wydanie jednemu z kilkuset gości na moście pudełka z kolacją zawierającą rybę, podczas gdy on zamawiał bez ryby (na którą był uczulony). Po kilku minutach, bezrybna kolacja została odnaleziona i wieczór potoczył się dalej w perfekcyjnym rytmie.

11 komentarzy:

 1. Pierwsze co mi przychodzi do głowy: WOW!! Zdjęcia świetne! Fantastyczny pomysł i baardzo chętnie wzięłabym udział w takiej akcji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak czekałam na relację z tego dnia. Warto było czekać !!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja też czekałam i się nie zawiodłam. Zdjęcia super! Zazdroszczę cholernie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Justyna, obiad jest co rok :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwszy raz slysze o tym... Pomysl rewelacyjny. Widze, ze organizacja i zabawa wysmienite a relacja slowno-fotograficzna perfekcyjna... Gratuluje i organizatorom i uczestnikom... Szkoda ze mnie tam nie bylo...:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetna akcja! Aż zazdroszczę, że nie mieszkam w Paryżu :) Ale dam znać o akcji mojej koleżance :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja też się zakochałam w tym pomyśle, dzięki Justyna za polecenie linka u siebie, też podałam go dalej :)). Do autorki bloga - czy trzeba być zameldowanym w Paryżu, żeby móc wziąć udział w tym wydarzeniu? Mam ogromną ochotę wziąć w nim udział za rok, ale póki co mój francuski nie pozwala mi na samodzielne wyszukanie potrzebnych informacji :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Na Diner en Blanc trzeba zostać zaproszonym przez osoby które mogą to robić. Ja poszłam dzięki koleżance. Można też wysłać zgłoszenie i czekać na akceptację. "Kolacje" odbywają się też w innych miastach na świecie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękne zdjęcia! Cudownie piszesz. Tak mi się podoba Twój styl, że od godziny pochłaniam Twoje posty. :)
  Szkoda, że nie weszłam tu wcześniej i nie dowiedziałam się o Diner en Blanc tych kilka miesięcy temu, bo właśnie dowiedziałam się (od wujka Google ;) ), że organizowany jest również w Atlancie USA, a do Atlanty mam niecałe 3 godziny. :( No nic! Następnym razem.
  Pozdrawiam serdecznie,
  Malwina

  OdpowiedzUsuń
 10. Dziękuję i pozdrawiam mocno :) Nie przegap okazji na następny Diner w Atlancie :)

  OdpowiedzUsuń